Noworodek matki z cukrzycą może zginąć z powodu ciężkich wad wrodzonych, urazu okołoporodowego, ostrych zaburzeń oddechowych. Narażony jest również na niewydolność krążenia i powstawanie zakrzepów żylnych, zwłaszcza naczyń nerkowych, wskutek wybitnej hemokoncentracji i hiperglobulii. Leczenie tych zaburzeń nie odbiega od zasad terapii u dzieci bez obciążeń cukrzycą matki. Hipeibilirubinemia. Występuje często i wymaga nierzadko transfuzji wymiennej. Uważa się, że związana jest z niewydolnością enzymatyczną wątroby i stopniem hemolizy w przebiegu hiperglobulii. Wskazania do transfuzji wymiennej i jej wykonanie wg znanych zasad leczenia tego powikłania u innych noworodków. Hipoglikemia zdaniem Cornbiatha dotyczy 50% noworodków matek z cukrzycą. Inni uważają, że jest to zaburzenie rzadkie. Spadek glikemii następuje w pierwszych 2 godzinach po urodzeniu, trwa różnie długo, może prowadzić do klinicznej manifestacji, może być też bezobjawowy. Bez względu na objawy kliniczne spadek glikemii poniżej 20 mg/100 ml u dzieci niedonoszonych i poniżej 30 mg/100 ml u donoszonych w pierwszych 48 godzinach życia może doprowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Przyczyną hipoglikemii jest hiperinsulinizm komórek B, wskutek ich przerostu wywołanego hiperglikemią matki. Zwolennicy poglądu, że hipoglikemia jest częsta i zagrażająca, zalecają natychmiastowe wlewy 10% glukozy, najlepiej za pomocą pompy infuzyjnej, tak długo, jak długo jest stan zagrożenia. Inni zalecają wczesne pojenie glukozą, a wspomniane leczenie zależnie od wyników glikemii. Jeżeli wlew glukozy nie wyrównuje hipoglikemii, zaleca się podawanie glukokortykoidów albo diazoksydu w dawce 5—7 mg/kg m.c. przez kilka dni.

Kategorie: Choroby

Szybko realizowana d

Funkcjonowanie skuteczne w zakresie biznesu gastronomicznego musi być teraz przygotowane […]

Najlepsza lokalna Po

Kiedy będziemy poszukiwać pomocy w zakresie odżywiania? Na pewno mnóstwo […]

Dobrze działająca

Komu teraz potrzebne są płyty punkty dietetyczne jeśli co chwilę […]

Jak działa współc

Funkcjonowanie nowoczesnego dietetyka będzie na pewno polegać głównie na działalności […]

Czy nam zagraża cho

Bardzo zła dieta może nam rzeczywiście narobić dużych kłopotów w […]

Jak zadbać o atrakcyjną sylwetkę?
Jak wiadomo, atrakcyjny wygląd odgrywa dzisiaj bardzo ważną rolę. Na jego podstawie jesteśmy oceniani przez nasze otoczenie zarówno prywatne jak i zawodowe. Wyznacznikiem atrakcyjnego wyglądu jest między innymi szczupła sylwetka. Zgrabne i wysportowane ciało z pewnością nie umknie niczyjej uwadze i zawsze zostanie odebrane w sposób bardzo pozytywny. Sposobów na uzyskanie ładnego wyglądu jest naprawdę wiele. Jedni decydują się na bardzo intensywne treningi, inni natomiast decydują się na zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych. Oczywiście dieta nie jest pojęciem jednoznacznym, ponieważ jak wiadomo, diety mogą być restrykcyjne, które mogą w znacznym stopniu osłabić nasz organizm.
Na stronach internetowych nie brakuje opisów diet, które nie dostarczają do naszego organizmu podstawowych składników odżywczych. Dużo osób decyduje się na ich stosowanie, wskazując przede wszystkim na doskonałe efekty, jakie można uzyskać w krótkim czasie. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że efektem ubocznym jest bardzo często efekt jo-jo, czyli najbardziej niepożądany wynik szybkiego i nieodpowiedniego odchudzania. W życie wchodzi pojęcie zdrowego odżywiania, ponieważ jak wiadomo, obecnie wskazuje się na to, aby zmienić sposób przygotowania posiłków, a także wprowadzić do życia zdrowe potrawy. Przykładowe menu można bez trudu znaleźć w sieci. Okazuje się, że przepisy są bardzo proste, a jednocześnie smaczne i szybko przypadną do gustu wszystkim domownikom. Oczywiście warto stosować się do takich zasad jak jedzenie mniejszych porcji, a także unikanie spożywania posiłków trzy godziny przed snem. Bardzo ważne będzie także wyeliminowanie z codziennego życia Fast- foodów oraz słodyczy, ponieważ jak wiadomo, to właśnie one wpływają w dużej mierze na gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Bardzo ważny jest także sposób przygotowania posiłków. Należy w miarę możliwości zrezygnować ze smażenia, a zastąpić je grillowaniem, gotowaniem na parze i pieczeniem. Takie metody są dużo zdrowsze. Osoby posiadające problem z dużą nadwagą, powinny skonsultować się z dietetykiem.