Noworodek może przejawiać charakterystyczny zespół cech morfologicznych i powikłań. Waga urodzeniowa jest wyższa niż u noworodka z ciąży prawidłowej, urodzonego w tym samym okresie ciąży i wynosi ponad 4500 g. Znamienna jest splanchnomegaiia, otyłość oraz obrzęki, które stanowią nawet 10% ciężaru ciała. Twarz jest okrągła, księżycowata, zaczerwieniona, przypomina twarz w zespole Cushinga. O wiele rzadziej zdarzają się noworodki z dystrofią wewnątrzmaciczną. Okres pierwszych 10—15 dni decyduje o losach dziecka. Przebieg może być bez powikłań i może być burzliwy, zakończony zgonem. Ujawnianie się powikłań dotyczy pierwszych 2 dni. Staranna opieka pediatryczna musi być zapewniona już od chwili urodzenia. Dla wytłumaczenia makrosomii wysuwano wiele hipotez, w których uwzględniano rolę hiperinsulinizmu czynnościowego płodu, indukowanego przez hiperglikemię u matki. Ten hiperinsulinizm miał decydować o inkorporacji glukozy do adypocyta i wzroście syntezy kwasów tłuszczowych u płodu. Znane jednak fakty dotyczące rodzenia dzieci z typowym zespołem morfologicznym przez matki z cukrzycą utajoną, bez większych zaburzeń glikemii, oraz rodzenia dzieci z dystrofią przez matki z cukrzycą nie wyrównaną doprowadziły autorów A. i O. Szabo do wysunięcia nowej hipotezy. Krążące we krwi matki chorej wolne kwasy tłuszczowe przenikają przez łożysko i są wychwytywane przez adypocyty płodu i tam estryfikowane i włączane do tkanki puli trójglicerydów. Glukoza natomiast jest głównym źródłem alfa-glicerofosforanu, a nie jak przypuszczano prekursorem trójglicerydów. Ponieważ alfa-glicerofosforan jest niezbędny do estryfikacji WKT, więc hiperglikemia i hiperinsulinizm płodu matki chorej na cukrzycę ułatwiają procesy estryfikacji w adypocytach.

Kategorie: Choroby

Szybko realizowana d

Funkcjonowanie skuteczne w zakresie biznesu gastronomicznego musi być teraz przygotowane […]

Najlepsza lokalna Po

Kiedy będziemy poszukiwać pomocy w zakresie odżywiania? Na pewno mnóstwo […]

Dobrze działająca

Komu teraz potrzebne są płyty punkty dietetyczne jeśli co chwilę […]

Jak działa współc

Funkcjonowanie nowoczesnego dietetyka będzie na pewno polegać głównie na działalności […]

Czy nam zagraża cho

Bardzo zła dieta może nam rzeczywiście narobić dużych kłopotów w […]

Jak zadbać o atrakcyjną sylwetkę?
Jak wiadomo, atrakcyjny wygląd odgrywa dzisiaj bardzo ważną rolę. Na jego podstawie jesteśmy oceniani przez nasze otoczenie zarówno prywatne jak i zawodowe. Wyznacznikiem atrakcyjnego wyglądu jest między innymi szczupła sylwetka. Zgrabne i wysportowane ciało z pewnością nie umknie niczyjej uwadze i zawsze zostanie odebrane w sposób bardzo pozytywny. Sposobów na uzyskanie ładnego wyglądu jest naprawdę wiele. Jedni decydują się na bardzo intensywne treningi, inni natomiast decydują się na zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych. Oczywiście dieta nie jest pojęciem jednoznacznym, ponieważ jak wiadomo, diety mogą być restrykcyjne, które mogą w znacznym stopniu osłabić nasz organizm.
Na stronach internetowych nie brakuje opisów diet, które nie dostarczają do naszego organizmu podstawowych składników odżywczych. Dużo osób decyduje się na ich stosowanie, wskazując przede wszystkim na doskonałe efekty, jakie można uzyskać w krótkim czasie. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że efektem ubocznym jest bardzo często efekt jo-jo, czyli najbardziej niepożądany wynik szybkiego i nieodpowiedniego odchudzania. W życie wchodzi pojęcie zdrowego odżywiania, ponieważ jak wiadomo, obecnie wskazuje się na to, aby zmienić sposób przygotowania posiłków, a także wprowadzić do życia zdrowe potrawy. Przykładowe menu można bez trudu znaleźć w sieci. Okazuje się, że przepisy są bardzo proste, a jednocześnie smaczne i szybko przypadną do gustu wszystkim domownikom. Oczywiście warto stosować się do takich zasad jak jedzenie mniejszych porcji, a także unikanie spożywania posiłków trzy godziny przed snem. Bardzo ważne będzie także wyeliminowanie z codziennego życia Fast- foodów oraz słodyczy, ponieważ jak wiadomo, to właśnie one wpływają w dużej mierze na gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Bardzo ważny jest także sposób przygotowania posiłków. Należy w miarę możliwości zrezygnować ze smażenia, a zastąpić je grillowaniem, gotowaniem na parze i pieczeniem. Takie metody są dużo zdrowsze. Osoby posiadające problem z dużą nadwagą, powinny skonsultować się z dietetykiem.