Nieraz widzimy dzieci blade, z wielkimi głowami, z trudem toczące się na krzywych nogach. Dzieci te mają krzywicę. Wychowują je matki, które nie wiedzą, że krzywica jest chorobą wynikającą z błędnego żywienia dziecka. Jest to bowiem awitaminoza. Dziecko nieumiejętnie żywione nie otrzymuje pokarmów zawierających witaminę D. Witamina D zabezpiecza przed krzywicą. Powoduje ona właściwe wykorzystanie do budowy kośćca i zębów — wapnia i fosforu zawartych w pokarmach. Jeśli matka stosuje się do wskazówek lekarki, która udziela jej rad w Poradni dla Matki i Dziecka, wtedy prawidłowo żywi swoje dziecko. Dzięki temu jest ono zdrowe i nie ma krzywicy. Nie należy czekać do chwili, gdy dziecko ma już krzywe nóżki i dopiero wtedy iść do poradni. Trzeba zapobiegać krzywicy od urodzenia dziecka i czuwać stale nad dostarczaniem mu witaminy D. Witaminę D można dostarczyć dziecku dwoma sposobami: w pokarmach i przez działanie słońca. Mamy mało pokarmów dostarczających witaminę D. Są nimi produkty tłuszczowe, lecz nie wszystkie — jedynie tran i masło. Tran jest nie tylko najbogatszym źródłem witaminy A, ale w równej mierze witaminy D. Masło surowe zawiera tej witaminy znacznie mniej, lecz używamy go w większej ilości niż tranu, ma więc dla nas pewne znaczenie jako źródło witamin. Nieco witaminy D zawierają również żółtko jaja, ryby morskie i wątroba. Już parotygodniowemu niemowlęciu lekarze zalecają podawanie tranu lub preparatów witaminowych. Ilość tę zwiększa się z wiekiem dziecka.

Kategorie: Zdrowe Odżywianie

Szybko realizowana d

Funkcjonowanie skuteczne w zakresie biznesu gastronomicznego musi być teraz przygotowane […]

Najlepsza lokalna Po

Kiedy będziemy poszukiwać pomocy w zakresie odżywiania? Na pewno mnóstwo […]

Dobrze działająca

Komu teraz potrzebne są płyty punkty dietetyczne jeśli co chwilę […]

Jak działa współc

Funkcjonowanie nowoczesnego dietetyka będzie na pewno polegać głównie na działalności […]

Czy nam zagraża cho

Bardzo zła dieta może nam rzeczywiście narobić dużych kłopotów w […]

Jak zadbać o atrakcyjną sylwetkę?
Jak wiadomo, atrakcyjny wygląd odgrywa dzisiaj bardzo ważną rolę. Na jego podstawie jesteśmy oceniani przez nasze otoczenie zarówno prywatne jak i zawodowe. Wyznacznikiem atrakcyjnego wyglądu jest między innymi szczupła sylwetka. Zgrabne i wysportowane ciało z pewnością nie umknie niczyjej uwadze i zawsze zostanie odebrane w sposób bardzo pozytywny. Sposobów na uzyskanie ładnego wyglądu jest naprawdę wiele. Jedni decydują się na bardzo intensywne treningi, inni natomiast decydują się na zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych. Oczywiście dieta nie jest pojęciem jednoznacznym, ponieważ jak wiadomo, diety mogą być restrykcyjne, które mogą w znacznym stopniu osłabić nasz organizm.
Na stronach internetowych nie brakuje opisów diet, które nie dostarczają do naszego organizmu podstawowych składników odżywczych. Dużo osób decyduje się na ich stosowanie, wskazując przede wszystkim na doskonałe efekty, jakie można uzyskać w krótkim czasie. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że efektem ubocznym jest bardzo często efekt jo-jo, czyli najbardziej niepożądany wynik szybkiego i nieodpowiedniego odchudzania. W życie wchodzi pojęcie zdrowego odżywiania, ponieważ jak wiadomo, obecnie wskazuje się na to, aby zmienić sposób przygotowania posiłków, a także wprowadzić do życia zdrowe potrawy. Przykładowe menu można bez trudu znaleźć w sieci. Okazuje się, że przepisy są bardzo proste, a jednocześnie smaczne i szybko przypadną do gustu wszystkim domownikom. Oczywiście warto stosować się do takich zasad jak jedzenie mniejszych porcji, a także unikanie spożywania posiłków trzy godziny przed snem. Bardzo ważne będzie także wyeliminowanie z codziennego życia Fast- foodów oraz słodyczy, ponieważ jak wiadomo, to właśnie one wpływają w dużej mierze na gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Bardzo ważny jest także sposób przygotowania posiłków. Należy w miarę możliwości zrezygnować ze smażenia, a zastąpić je grillowaniem, gotowaniem na parze i pieczeniem. Takie metody są dużo zdrowsze. Osoby posiadające problem z dużą nadwagą, powinny skonsultować się z dietetykiem.