Ten rodzaj diety opiera się na znanym i starym przysłowiu, które brzmi: „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, kolację oddaj żebrakowi”. Zachęcające hasło nawiązuje do zasady działania tej diety oraz jej reguł. Inna nazwa tej diety brzmi „dieta księżycowa”, co również może stanowić czynnik zachęcający. Charakterystyka jej polega na tym, że każdy posiłek, jaki jemy, powinien odbywać się o konkretnej porze, najlepiej jest jadać rano – wcześnie spożyte dania spalimy przez cały dzień, a to, co zjemy później, odłoży się i to niekorzystnie dla nas, bo oczywiście jako tłuszcz. Możemy za to korzystać z takich produktów, jakie lubimy, nie ma tutaj żadnych restrykcji. Godziny, w których spożywamy posiłki, musimy ustalić wcześniej i konsekwentnie ich przestrzegać.  Dziennie powinniśmy jadać trzy razy, możemy pozwolić sobie na podwieczorek i, w pewnych sytuacjach, na drugie śniadanie – jeśli potrzeba nam więcej kalorii z uwagi na wykonywaną pracę fizyczną itd. Każda godzina, jaką sobie ustalimy, jest obowiązująca, nie wolno modyfikować ustaleń i rezygnować z konsumpcji danego posiłku.

Ważne jest właściwe rozłożenie kalorii – aż 70% dziennie dostarczanych kalorii należy zapewnić sobie do 14.00. Na późniejszą porę zostaje nam w związku z tym 30% kalorii, które wykorzystujemy jak najwcześniej. Musimy więc zaplanować sobie lekkostrawne, niskokaloryczne posiłki. Generalnie nie jemy niczego do trzech godzin przed udaniem się do łóżka.

Zasady tej diety gwarantują nam wiele przydatnych składników odżywczych, stąd mogą ją wykorzystywać osoby w każdym wieku. Dzięki konsekwencji w stosowaniu jej można zgubić do trzech kilogramów na miesiąc, które dodatkowo nie wrócą w ramach efektu jojo. Jeśli podoba nam się ta dieta, wykorzystajmy ją na dłużej, gdyż gwarantuje zdrowe odżywianie się i jest dobra na wiele lat.

Co jeść o danej porze:

 • 07:00 – 10:00 – pieczywo, wędliny, tłuste mięso,
 • 07:00 – 12:00 – kaloryczne owoce, suszone owoce (np. awokado, banany, figi, rodzynki, winogrona) orzechy, migdały, pestki dyni, pestki słonecznika,
 • 07:00 – 16:00 – zboża i produkty zbożowe (np. kasze, makaron, płatki, ryż),
 • 07:00 – 17:00 – większość owoców (np. ananasy, arbuzy, grapefruity, gruszki, jabłka, kiwi, melony, morele, pomarańcze, truskawki),
 • 09:00 – 22:00 – chude mięso, jaja, produkty mleczne, ryby,
 • 12:30 – 15:00 – buraki, brukselka, brokuły, suche rośliny strączkowe,
 • 12:30 – 22:00 – pozostałe warzywa.

Przykładowe menu:

Śniadanie (między godz. 07:00 a 10:00)

 • Wersja 1: ser , szynka indycza, sok owocowy bez cukru, kromka ciemnego pieczywa, herbata lub kawa (ze słodzikiem lub ewentualnie niewielką ilością cukru).
 • Wersja 2: jajo na miękko, 2 kromki ciemnego pieczywa z białym serem, sok owocowy, herbata lub kawa.

 

Obiad (między godz. 13:00 a 14:00)

 • Wersja 1: spaghetti z pomidorowo warzywnym sosem, naturalny, bezcukrowy jogurt.
 • Wersja 2: soczewica gotowana, ser żółty.
 • Wersja 3: cielęcy kotlet z warzywną sałatką.
 • Wersja 4: risotto z warzywami, ser biały.

 

Podwieczorek (około godz. 16:00)

 • Wersja 1: 2 jabłka, kawałek sera białego.
 • Wersja 2: 2 pomarańcze, 4 herbatniki.

 

Kolacja

 • Wersja 1: duszony w jarzynach królik, zielona sałata.
 • Wersja 2: jajo na miękko, zupa mleczna.
 • Wersja 3: pierś z kurczaka, gotowane na parze kabaczki.
 • Wersja 4: ryba z rusztu z dodatkiem gotowanych warzyw, jogurt.
Kategorie: Diety z menu

Szybko realizowana d

Funkcjonowanie skuteczne w zakresie biznesu gastronomicznego musi być teraz przygotowane […]

Najlepsza lokalna Po

Kiedy będziemy poszukiwać pomocy w zakresie odżywiania? Na pewno mnóstwo […]

Dobrze działająca

Komu teraz potrzebne są płyty punkty dietetyczne jeśli co chwilę […]

Jak działa współc

Funkcjonowanie nowoczesnego dietetyka będzie na pewno polegać głównie na działalności […]

Czy nam zagraża cho

Bardzo zła dieta może nam rzeczywiście narobić dużych kłopotów w […]

Jak zadbać o atrakcyjną sylwetkę?
Jak wiadomo, atrakcyjny wygląd odgrywa dzisiaj bardzo ważną rolę. Na jego podstawie jesteśmy oceniani przez nasze otoczenie zarówno prywatne jak i zawodowe. Wyznacznikiem atrakcyjnego wyglądu jest między innymi szczupła sylwetka. Zgrabne i wysportowane ciało z pewnością nie umknie niczyjej uwadze i zawsze zostanie odebrane w sposób bardzo pozytywny. Sposobów na uzyskanie ładnego wyglądu jest naprawdę wiele. Jedni decydują się na bardzo intensywne treningi, inni natomiast decydują się na zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych. Oczywiście dieta nie jest pojęciem jednoznacznym, ponieważ jak wiadomo, diety mogą być restrykcyjne, które mogą w znacznym stopniu osłabić nasz organizm.
Na stronach internetowych nie brakuje opisów diet, które nie dostarczają do naszego organizmu podstawowych składników odżywczych. Dużo osób decyduje się na ich stosowanie, wskazując przede wszystkim na doskonałe efekty, jakie można uzyskać w krótkim czasie. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że efektem ubocznym jest bardzo często efekt jo-jo, czyli najbardziej niepożądany wynik szybkiego i nieodpowiedniego odchudzania. W życie wchodzi pojęcie zdrowego odżywiania, ponieważ jak wiadomo, obecnie wskazuje się na to, aby zmienić sposób przygotowania posiłków, a także wprowadzić do życia zdrowe potrawy. Przykładowe menu można bez trudu znaleźć w sieci. Okazuje się, że przepisy są bardzo proste, a jednocześnie smaczne i szybko przypadną do gustu wszystkim domownikom. Oczywiście warto stosować się do takich zasad jak jedzenie mniejszych porcji, a także unikanie spożywania posiłków trzy godziny przed snem. Bardzo ważne będzie także wyeliminowanie z codziennego życia Fast- foodów oraz słodyczy, ponieważ jak wiadomo, to właśnie one wpływają w dużej mierze na gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Bardzo ważny jest także sposób przygotowania posiłków. Należy w miarę możliwości zrezygnować ze smażenia, a zastąpić je grillowaniem, gotowaniem na parze i pieczeniem. Takie metody są dużo zdrowsze. Osoby posiadające problem z dużą nadwagą, powinny skonsultować się z dietetykiem.